26 квітня 2020, 13:52
Близько 30 тисяч осіб із Полтавщини взяли участь у подоланні наслідків аварії на Чорнобильській АЕС
Цьогоріч 26 квітня відзначають 34-ту річницю Чорнобильської катастрофи. У цей день згадують подвиг тих, хто ціною власного життя і здоров’я кинувся рятувати людство від радіації.
Під час експерименту на четвертому реакторі Чорнобильської атомної електростанції сталися два вибухи. В атмосферу Землі вирвалась хмара радіоактивного пилу. Вітер поніс на північний захід небезпечні радіоактивні ізотопи, які осідали на землю, проникали у воду. За кількістю потерпілих від аварії Україна займає перше місце серед колишніх республік Радянського Союзу. На долю Білорусі припало близько 60% шкідливих викидів. Від радіаційного забруднення сильно постраждала і Росія. Потужний циклон проніс радіоактивні речовини територіями Литви, Латвії, Польщі, Швеції, Норвегії, Австрії, Фінляндії, Великої Британії, а пізніше – Німеччини, Нідерландів, Бельгії.
У 1986-1991 роках участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС взяли понад 300 співробітників пожежної охорони Полтавської області, 7 тисяч військовозобов’язаних, 500 медичних працівників. Усього у подоланні наслідків аварії на Чорнобильській АЕС взяли участь близько 30 тисяч осіб із Полтавщини.
Тисячі людей ціною власного життя та здоров’я зупинили руйнівний атом. Одним із таких був уродженець Лубенського району, начальник зміни електричного цеху на ЧАЕС Олександр Лелеченко. Він ліквідовував наслідки аварії, зокрема в ніч із 25 на 26 квітня 1986 року брав участь у гасінні пожежі на аварійному енергоблоці. Отримав смертельну дозу радіації. Через декілька днів променева хвороба забрала його життя. Олександр Лелеченко помер 7 травня 1986 року в Києві. У 2006 році йому присвоєно звання Герой України. Загалом в області проживають 18 353 особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Із них 9 545 – учасники ліквідації. 3208 осіб стали інвалідами.
Підпишіться, щоб отримувати листи.