17 травня 2020, 09:49
Як уникнути інфікування ВІЛ
Скільки б не говорили і не писали про ВІЛ-інфекцію та СНІД, чомусь кожен із нас вважає, що ця хвороба існує деінде, тільки не поруч – не в моєму місті чи селі. Хочеться знову нагадати, що вірус імунодефіциту людини міститься практично в усіх біологічних рідинах інфікованої людини, але в різних концентраціях. Найбільша його кількість міститься в крові, спермі, грудному молоці. Але деякі батьки вагаються: чи віддавати свою дитину в один клас (чи групу дитячого садочка) із ВІЛ-позитивною дитиною. Поспішаю заспокоїти – звичайні побутові контакти з дітьми, які живуть із ВІЛ, нічим не загрожують оточуючим.
Проте статистика – річ уперта. Україні від СНІДу померли 50691людина. На першому місті залишається статевий шлях передачі інфекції, на другому – парентеральний і на третьому – внутрішньоутробний.
Зверніть увагу, ВІЛ не передається в побуті: при рукостисканні, обіймах, поцілунках; при загальному користуванні фонтанчиком для питної води; при користуванні загальним туалетом (унітазом); через рушники, мило, мочалку, посуд, їжу; при чханні і кашлі; через монети і паперові гроші; при укусах комарів та інших комах; при плаванні в басейні; через дверні ручки та спортивні знаряддя; через постільну та натільну білизну.
Якщо дотримуватись гігієнічних правил та засторог, із ВІЛ-інфікованою людиною можна безпечно прожити разом усе життя. Прикладом може служити щаслива сім’я в Угорщині. Працівнику автоколони після автокатастрофи провели кілька операцій із переливанням крові. Внаслідок цього було виявлено зараження на ВІЛ. Спочатку ця звістка стала трагедією для сім’ї. Але після спілкування з медиками і психологом життя почало налагоджуватись. Усі – проліковані, шлюб збережено і рідні люди разом уже понад 15 років.
Якщо результат обстеження на ВІЛ-інфекцію виявився позитивним, це ще не вирок. Хоч ліків, що знищують вірус в організмі повністю, ще й не винайшли.
В Україні більше десяти років успішно застосовується специфічне безкоштовне антиретровірусне лікування, доступне і для мешканців нашого регіону. З’ясувати свій статус можна за допомогою швидких тестів, звернувшись до сімейного лікаря, на станцію переливання крові або в кабінет «Довіра». ВІЛ-інфекція – не привід відмовитися від своїх планів, інтересів, навчання, роботи, розваг та кохання.
Тетяна Дрозд, міський фахівець із питань сан освітньої роботи, лікар-методист поліклініки КНМП «Кременчуцька перша міська лікарня ім. О.Богаєвського»
Підпишіться, щоб отримувати листи.