03 грудня 2020, 13:33
3 грудня – Міжнародний день осіб з інвалідністю
Щороку, 3 грудня, відповідно до резолюції Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй, в Україні відзначається Міжнародний день осіб з інвалідністю. Мета, заради якої цей день був проголошений, – дотримання прав людини через створення умов для повноцінної участі осіб з інвалідністю в житті суспільства.
Звичайно, цей день не можна назвати святковим, швидше - датою підведення підсумків зробленого для людей з інвалідністю, аналізу фактичного їх становища, та визначення планів щодо поліпшення їх життєвого рівня.
Станом на 1 грудня 2020 року в Полтавській області проживає 80,9 тис осіб з інвалідністю, в тому числі 5,4 тис. дітей з інвалідністю.
Державні програми, покликані надати соціальну підтримку особам з інвалідністю в Полтавській області виконуються своєчасно та в повному обсязі. Щомісячно, особи з інвалідністю отримують державні соціальні допомоги відповідно до ЗУ «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», а рідні, які здійснюють догляд за ними та надають допомогу – грошову компенсацію на догляд особі, що надає соціальні послуги.
Проблеми, з якими стикаються щодня особи з інвалідністю, систематично піднімаються через представників громадських організацій осіб з інвалідністю на рівні Департаменту соціального захисту населення. Зустрічаючись, ми спільно розглядаємо можливі шляхи вирішення проблемних питань як на державному, так і на обласному та місцевому рівнях. Проблемні питання, які неможливо, з певних причин, вирішити на рівні держави обласним Департаментом соціального захисту населення вирішуються шляхом внесення змін до обласної Комплексної програми соціального захисту і соціального забезпечення населення та винесення проєкту змін на обговорення депутатського корпусу обласної ради.
Через обласну програму вдалось вирішити питання надання пільг на проїзд на міжміських та міжобласних маршрутах шляхом відшкодування вартості квитків пільговим категоріям громадян, в тому числі особам з інвалідністю та дітям з інвалідністю. Станом на 01.10.2020 року проведено 4446 виплат на загальну суму 1266,7 тис. грн. З 2018 року і до сьогодні проводиться виплата додаткової матеріальної допомоги на оздоровлення в санаторно-курортних закладах, які розташовані в Полтавській області, громадянам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесеним до першої категорії, дітям з інвалідністю, інвалідність яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою. За поточний рік, станом на 10.01.2020 на реалізацію даного напрямку спрямовано 171,1 тис. грн.
З 2020 року таку додаткову матеріальну допомогу на оздоровлення в комплексі з державними гарантіями отримують і особи з інвалідністю загального захворювання та дитинства. Також з поточного року запроваджено щорічну разову грошову допомогу сім’ям, у яких виховуються діти з інвалідністю підгрупи А, у розмірі 2500 грн. У жовтні таку допомогу отримали 585 сімей.
Активно проводиться заміна парку «соціального таксі», що свої послуги для осіб з інвалідністю безкоштовно надають в усіх районах області. Послуга «соціальне таксі», яка вперше була запроваджена саме в Полтавській області, діє вже більше 10 років. Парк автомобілів, обладнаних підйомником, для перевезення осіб зі інвалідністю на візках потребує оновлення. Шляхом співфінансування через обласну та місцеві програми вдається поступово оновлювати парк автомобілів, замінюючи їх на більш сучасні та комфортні.
З метою забезпечення громадян засобами реабілітації, у поточному році державою для Полтавської області виділено кошти в сумі 31,1 млн. грн. Згідно черговості особи з інвалідністю реалізовують своє право на отримання засобу реабілітації. У поточному році підприємствами-виробниками забезпечено 5 986 осіб з інвалідністю 20 596 засобами реабілітації.
Окремим питанням є протезування осіб, що залишились під час бойових дій без верхніх чи нижніх кінцівок. За шість років воєнних дій до органів соціального захисту населення звернулось з вищезазначеного питання 15 осіб, які отримали протезування.
В Полтавській області вже багато років при територіальних центрах соціального обслуговування діють пункти тимчасового користування засобами реабілітації. В свій час їх створення стало своєрідним флагманом системи соціального захисту Полтавщини. Пункти тимчасового користування технічних засобів реабілітації – своєрідна, обмежена в терміні, підтримка потребуючих додаткових засобів пересування для усунення обмежень життєдіяльності.
За мету впровадженої нової соціальної послуги взято усунення обмежень життєдіяльності осіб з інвалідністю, покращення якості їх життя, адже процес отримання засобу реабілітації – обрання потрібного виробу та підприємства-виробника, подача замовлення, зняття мірок, виготовлення виробу триває, в середньому, близько двох-трьох місяців.
Людина, яка отримала травму і потребує засобу реабілітації до встановлення групи інвалідності та при виході з лікарняного закладу невідкладно потребує допомоги і не має часу чекати. Самостійне ж придбання потрібного технічного засобу реабілітації потребує певних коштів, - вироби мають досить високу ціну. Саме у такому випадку підтримкою і стають пункти тимчасового користування.
Проведений моніторинг вказує на 7600 користувачів пунктів тимчасового забезпечення в рік, що дає впевненість в правильності колись прийнятого рішення.
На сьогодні пункти тимчасового користування технічних засобів реабілітації діють при 33 територіальних центрах області та 12 центрах надання соціальних послуг при ОТГ. Тобто, кожен район має свій пункт прокату технічних засобів реабілітації.
Спостерігається стала тенденція до зростання частки дітей з інвалідністю порівняно до загальної кількості населення. Сьогодні, державою, в розуміння соціального захисту осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю покладено не соціальне забезпечення, як пасивна функція соціального захисту, а гарантування захищеності шляхом створення для них у суспільстві відповідних умов та рівних можливостей для реалізації життєвих потреб, здібностей і творчого потенціалу. Практика показує, що особи з інвалідністю можуть бути і стають повноцінними і високо ефективними членами суспільства, відмінними фахівцями, соціально активними і життєствердними людьми.
З практичної сторони вже відмічено, що проведення комплексу реабілітаційних заходів сприяє створенню передумов для соціальної адаптації дітей з інвалідністю у суспільство. В процесі проходження реабілітації у дітей формуються соціальні та побутові навички, розвиваються природні здібності та спостерігається коригування порушень розвитку.
На рівні області створені умови для проведення комплексної реабілітації дітей з інвалідністю, адже свої послуги надають 5 центрів Комплексної реабілітації дітей з інвалідністю. Центри не лише укомплектовані сучасною апаратурою, засобами для розвитку та корекції показників здоров'я та порушень розвитку, а й мають в своєму штаті висококваліфікованих фахівців.
Кожна дитина під час проходження реабілітаційних заходів отримує консультації лікарів, комплекс соціальних, психологічних, педагогічних, реабілітаційних послуг згідно із індивідуальною програмою реабілітації. Надання кваліфікованої допомоги дітям з інвалідністю у здійсненні корекції психофізичного розвитку дає позитивний результат.
Важливим фактором у процесі проходження реабілітації є залучення батьків дітей з інвалідністю. Присутність мами чи тата заспокоює та підбадьорює дитину, покращує довіру та встановлює більш тісний контакт з реабілітологом. В підсумку проводиться аналіз та оцінка результатів проведеної реабілітації.
З практичної сторони вже відмічено, що проведення комплексу реабілітаційних заходів сприяє створенню передумов для соціальної адаптації дітей з інвалідністю у суспільство. В процесі проходження реабілітації у дітей формуються соціальні та побутові навички, розвиваються природні здібності та спостерігається коригування порушень розвитку. Станом на 01.12.2020 року послуги реабілітації через Центри отримало 1200 дітей з інвалідністю.
Крім обласних Центрів свої послуги надають всеукраїнські реабілітаційні центри направлення в які надаються органами соціального захисту населення. Послугами всеукраїнських реабілітаційних центрів скористалось 250 дітей з інвалідністю, що проживають в Полтавській області.
В 2020 році закінчується дія обласної комплексної соціальної програми, та не дивлячись на це Департаментом вже розробляється новий проєкт програми на наступні роки, яким буде продовжено системний підхід у наданні соціальної підтримки пільговим категоріям громадян.
Директор Департаменту соціального захисту населення обласної державної адміністрації Людмила Корнієнко.
Img2598
Підпишіться, щоб отримувати листи.