23 квітня 2024, 11:33
Наразі пріоритетною є підтримка психологічного здоров’я військовослужбовців та осіб, які зазнали безпосередніх психологічних та матеріальних втрат внаслідок російської агресії проти України. Проте негативний вплив війни відчувають на собі й інші верстви населення, про що свідчать дані соціологічних опитувань.
Так, згідно з результатами опитування серед українців (Gradus reseach company, 2022р ), 71% громадян відчуває підвищений рівень тривоги. Близько 41% мають проблеми зі сном, 24% відчувають ознаки депресії.
При цьому залишається невисокою частота звернень громадян за психологічною допомогою. Причиною цьому може бути непопулярність роботи з психологом серед українців, низький рівень поінформованості щодо психологічної допомоги, а також певна стигматизація людей, які звертаються за психологічною та психотерапевтичною допомогою.
Тож які є види психологічної допомоги та із якими проблемами варто звернутися до спеціаліста із психічного здоров’я?
Психологічна допомога розглядається як комплекс діагностичних, корекційних та відновних заходів, орієнтованих на покращення психічного стану, підвищення рівня психологічної поінформованості та стійкості людини чи групи людей.
До спеціалістів, які надають послуги у сфері ментального здоров’я, відносять психологів, психіатрів та психотерапевтів. Крім того за первинною психологічною діагностикою і допомогою громадяни можуть звернутись до сімейних лікарів.
Обираючи фахівця, варто пам’ятати про різницю між професійною компетенцією психолога, психотерапевта чи психіатра. Так, психологи надають допомогу, використовуючи доказові методи та підходи без призначення ліків. До психолога варто звернутись, якщо людина перенесла травматичну подію, втратила близьку людину, схильна до підвищеної тривожності чи пригнічення, має емоційні чи міжособистісні проблеми.
Психотерапевт також не проводить медикаментозне лікування, проте використовує специфічні психотерапевтичні методи, що допомагають змінити хворобливі моделі поведінки, віднайти ресурсні частини своєї особистості, сформувати техніки подолання стресів та життєвих складнощів (копінг).
На відміну від цих фахівців, психіатр діагностує та корегує конкретні психічні розлади, призначає ліки. Приводом звернутися до психіатра є розлади настрою, порушення сну, нав’язливі думки, розлади харчової поведінки, залежності тощо.
Види психологічної допомоги
Таким чином, психологічна допомога сьогодні має широкий спектр послуг, що відповідає потребам українського населення у зв’язку із військовими діями на території країни.
Катерина Мироненко, клінічний психолог центру психологічної реабілітації поліклінічного відділення КП «ПОКЛ ім. М.В. Скліфосовського ПОР»
Підпишіться, щоб отримувати листи.