• Перейти до основного вмісту
arrow
Головна
Новини

Чоловіче здоров’я: профілактичні огляди допомагають вчасно виявити рак простати та врятувати життя

11 червня 2024, 15:30

  • Департамент охорони здоров’я
Vsesvitniy Den Borotby Z Rakom Peredmikhurovoi Zalozy

11 червня – Всесвітній день боротьби з раком простати. Рак передміхурової залози – це один із найпоширеніших видів раку в чоловіків у світі.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, у 2020 році було зареєстровано понад 1,4 млн нових випадків раку передміхурової залози й понад 375 тис. смертей від цього захворювання. В Україні рак передміхурової залози чи рак простати є другим за поширеністю онкологічним захворюванням серед чоловіків після немеланомних злоякісних новоутворень шкіри. Згідно з Національним канцер-реєстром у 2022 році було виявлено 50,7 тис. хворих на рак передміхурової залози. Це майже 13% від загальної кількості чоловіків з онкологією.

Симптоми раку простати. Рак передміхурової залози, як правило, протікає безсимптомно. Це означає, що немає явних симптомів, які б свідчили про його наявність. У більшості випадків симптоми викликані доброякісним збільшенням передміхурової залози або інфекцією.

На що варто звернути увагу?

  • Кров у сечі.
  • Проблеми з ерекцією.
  • Нетримання сечі.
  • Біль у стегнах, спині, грудях чи ногах.
  • Слабкість в ногах.
  • Утруднене сечовипускання.

Діагностика раку передміхурової залози

Тест на PSA крові. Одним із лабораторних методів діагностики є тестування на ПСА – це аналіз крові для перевірки рівня антигену простати (PSA). Якщо рівень ПСА  високий, це може свідчити про пухлину простати, але також і про подразнення простати (через спорт, статевий акт, сечовий катетер), інфекцію або доброякісне її збільшення.

Пальцеве ректальне дослідження. Ваш лікар проведе ректальний огляд пальцем, щоб відчути розмір, форму та консистенцію простати. Цей тест відомий як пальцеве ректальне дослідженя. У деяких випадках вам можуть порадити провести сканування. Доступні різні типи сканування, такі як ультразвукове дослідження, КТ, МРТ та остеосцинтіграфія (кісткове сканування). Жоден із цих методів не дасть однозначної відповіді на те, чи є у вас рак простати, чи ні.

Біопсія. Якщо ризик раку високий, може знадобитися біопсія тканини простати. Цей тест робиться для підтвердження онкологічного діагнозу. Біопсію можна виконати через стінку прямої кишки (трансректальна біопсія) або через промежину, а також Fusion біопсія – це більш точна біопсія де синхронізується МРТ із УЗД картиною.  Спосіб прийому біопсії буде залежати від методик, наявних у вашій місцевості. Під час біопсії беруть проби тканини простати. Потім лікар вставить голку через пряму кишку або промежину в простату. Зразки беруть із різних частин передміхурової залози. Зразки тканин аналізуються патологом. Хоча біопсія є надійним інструментом діагностики, можливо, що пухлина в простаті пропущена.

Лікування раку передміхурової залози

Активний нагляд. Активний нагляд – це вид лікування, де прогрес хвороби уважно контролюється. При раку передміхурової залози це можна зробити за допомогою активного спостереження або пильного очікування.

Радикальна простатектомія. Радикальна простатектомія – це варіант хірургічного лікування локалізованого раку простати. Метою є видалення всієї простати та сім’яних міхурців.

Радіотерапія. Ваш лікар може також порекомендувати променеву терапію. Лінійний прискорювач – це обладнання для високоточного опромінення передміхурової залози без залучення навколишніх тканин. Ця терапія пошкоджує і вбиває ракові клітини.

Хіміотерапія. Використовується при запущених формах раку передміхурової залози з наявністю метастазів.

Гормонотерапія є невід`ємною частиною комплексного лікування раку простати.

Профілактика. Чи можна запобігти раку передміхурової залози за допомогою дієти, досі остаточно не доведено. Але дотримання здорової дієти з різноманітними фруктами та овочами може покращити ваше загальне здоров’я. Вибирайте здорову їжу замість добавок. Жодне дослідження не показало, що добавки відіграють роль у зниженні ризику раку передміхурової залози. Натомість вибирайте продукти, багаті вітамінами та мінералами, щоб підтримувати здоровий рівень вітамінів у своєму організмі. Фізичні вправи покращують ваше загальне здоров’я, допомагають підтримувати оптимальну вагу та покращують настрій. Намагайтеся займатися спортом більшість днів тижня. Якщо ви тільки починаєте займатися спортом, почніть повільно і щодня збільшуйте час для вправ. Якщо ви стурбовані ризиком розвитку раку простати, поговоріть зі своїм лікарем.

Рак простати має один із найнижчих рівнів виліковування. Лише на ранніх стадіях він добре реагує на терапію. Але на цьому етапі хвороба може протікати безсимптомно, і виявити її можна лише під час лікарського огляду. Проявляти себе рак передміхурової залози починає, коли пухлина проростає за межі органу та дає метастази. Ось чому  так важливо проходити щорічний огляд у лікаря. Особливо чоловікам після 50 років. Профілактичні огляди допомагають вчасно виявити рак простати та врятувати життя!

 

Олександр Гутнік лікар-онкохірург

КП “Полтавський обласний клінічний онкологічний диспансер”

Поділитись

Теги

медицина
здоров'я

Новина за темою

 6 липня – Всесвітній день кардіолога
11/06/2024
30 червня – міжнародний день боротьби зі сколіозом
11/06/2024
Відбувся випуск здобувачів вищої освіти Полтавського державного медичного університету
11/06/2024

Останні новини

Більше новин
Україна запровадила санкції проти 60 юридичних та 73 фізичних осіб, залучених до обходу санкцій з боку РФ та фінансування російського ВПК Україна запровадила санкції проти 60 юридичних та 73 фізичних осіб, залучених до обходу санкцій з боку РФ та фінансування російського ВПК
06/07/2025
Ранкова атака на Кременчук: пошкоджено 16 будівель, двоє постраждалих
06/07/2025
Україна виборола своє право на Чорне море – Президент привітав воїнів ВМС зі святом
06/07/2025
Кількість загиблих після удару по Полтавській громаді 3 липня зросла
06/07/2025
На Полтавщині відбулися змагання з пляжного волейболу
06/07/2025
У Мачухівській громаді відбувся інформаційно-практичний тренінг «Молодь громади: знати, вміти, діяти»
06/07/2025
62 випускники на Полтавщині отримали 200 балів за підсумками НМТ-2025
06/07/2025
 Полтавщина серед кращих спортивних громад України
06/07/2025
Полтавщина потрапила до тревел-проєкту «Щоденник подорожнього»
06/07/2025

Надсилаємо насвіжіший дайджест новин

Підпишіться, щоб отримувати листи.

ПОЛТАВСЬКА ОБЛАСНА ВІЙСЬКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ

Офіційний веб-сайт

Адреса:

36014, Полтава,вулиця Соборності, 45

Телефон

+380 (532) 56-02-90

Електронна пошта

[email protected]

Гаряча лінія

112

ОВА

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше

Технічна підтримка сайту

[email protected]

Розроблено в

За підтримки

Мапа сайту