23 серпня 2024, 08:35
Дослідницько-мистецький проєкт «Кут 772» був реалізований у співпраці двох згаданих вище громад, громадських організацій «Культурний діалог» і «Конгрес Активістів Культури» та підтриманий Полтавською обласною військовою адміністрацією.
«Наше завдання – щоб кожна творча людина могла себе вільно виражати в будь-якому просторі. Після реалізації цього проєкту, я думаю, ми можемо таку чи подібну акцію інтегрувати ще, зробити на інших майданчиках нашої області, тому що людям це цікаво й потрібно», – сказав на відкритті виставки заступник начальника ОВА Антон Чубенко.
Представлення проєкту в стінах краєзнавчого музею ім. Василя Кричевського стало свого роду експериментом для всіх сторін.
«Це не музейний проєкт, а проєкт сучасного концептуального мистецтва. Та й заклад уже кілька років закритий на реконструкцію (фактично ця виставка буде першою, яка працюватиме в природничому відділі краєзнавчого музею від початку реконструкції – прим. автора). І тут є певний символізм, тому що наш захід – він як захід-реконструкція: ставить багато питань, порушує багато питань. Можливо, він інноваційний і для краєзнавчого музею, і для нашої команди, тому що це співпраця музейників із немузейниками, митцями. Це цінний досвід для всіх нас», – зазначила представниця ГО «Культурний діалог» Ірина Каць.
Виставка презентує дві громади, їхню нематеріальну культурну спадщину, а саме: знання й людей на відстані 772 км (між хатою-мазанкою «На белебні» у селі Чернещина в Краснокутській громаді та мистецькою резиденцією наймолодшого героя Небесної сотні Назарія Войтовича, який мріяв бути митцем, у Збаразькій громаді), пояснили організатори.
«Мені зателефонувала Ірина Каць, яка є співзасновницею проєкту з хатою-мазанкою. Вона зрозуміла, що до таких глибоких традиційних знань потрібно додати сучасне мистецтво, і згадала, що в неї є знайома, яка працює з сучасним мистецтвом у селі. Ми почали співпрацювати. Це пілотний проєкт. Сподіваємося, будемо продовжувати такі мистецько-архітектурні дослідження, тому що в обох громадах ще є достатньо всього, що ми ще не встигли побачити, бо в кожній були лише п’ять днів. Ми їздили спочатку на дослідження в одну громаду, потім у другу. Збирали все, що можна зібрати в процесі цього дослідження. Рефлексії на те, що ми знайшли, тепер показуємо в Полтаві, у краєзнавчому музеї. Показуємо особливості, які ми змогли знайти в такий спосіб. Тут є що послухати, що подивитися, над чим подумати. Наші мистецькі твори – більше про осмислення, а не про візуальну красу того чи іншого явища», – розповіла кураторка виставки Люся Ничай.
На виставці представлена велика інсталяція, що стала її основою, тут є чотири відеопроєкти (діджитал-мистецтво) і групи проєктів, які розповідають про Збаражчину й Краснокутщину. Наприклад, на вході до зали відвідувачам на очі одразу потрапляє великий екран, на якому демонструються візуально-мистецькі образи двох громад так би мовити в плині й круговерті часу з акцентами на цінностях, про які люди часто забувають, але які насправді є потужною основою нашого буття.
«Головна ідея, яку ми хочемо донести: те, що ми знайшли, – це наші скарби. Тому назва нашого проєкту, виставки «Кут 772. Скарби». І головне, що ми знайшли під час нашого піврічного проєкту, – це люди. Це головні скарби: і наші партнери, і люди в кожній громаді», – зауважила Люся Ничай.
Наприклад, на Краснокутщині дослідники зустріли скульптора по дереву, який поставив собі за мету створити 40 барельєфів різних звірів краю, обов'язково усміхнених, веселих. У такий спосіб він хоче закарбувати в народній пам'яті Сороківку – назву кутка на селі. А на Збаражчині виявили художника-абстракціоніста, який знаходить натхнення в тому краї, де проживає: встає зранку, дивиться у вікно й починає малювати кольори, які там бачить…
Виставка буде доступною для огляду з 26 по 31 серпня. Щоб зареєструватися на екскурсію, слідкуйте за новинами музею.
А сьогодні в його дворику за результатами архітектурно-мистецького дослідження команди проєкту «Кут 772» відбудуться мистецькі розмови. На події будуть виступи дослідників, науковців, громадських діячів та культурних активістів, обмін досвідом та ідеями між представниками різних спільнот, які використовують потенціал традиційної культури та мистецтва для підтримки стійкості в умовах війни та відбудови.
«Таке збереження нашої самоідентичності допомагає нам сьогодні вижити, боротися з рашистам», – наголосила голова Краснокутської громади, що розташована за 36 км від кордону з росією Ірина Карабут.
Підпишіться, щоб отримувати листи.