05 вересня 2024, 09:50
Закон України „Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України” діє з березня 2022 року, за час ведення повномасштабної війни росії проти України виникла потреба у впорядкуванні правил поводження зі зброєю, надання цивільним особам права задекларувати наявну зброю та боєприпаси до неї.
Відтак, вогнепальна зброя і боєприпаси до неї, отримані відповідно до порядку та вимог, встановлених Міністерством внутрішніх справ України, є державною власністю та можуть перебувати у володінні та користуванні цивільних осіб виключно на підставах і на період, визначені цим Законом. Отримані, знайдені та задекларовані цивільними особами вогнепальна зброя і боєприпаси до неї можуть застосовуватися цивільними особами для відсічі та стримування збройної агресії російської федерації або інших держав.
Про знайдену вогнепальну зброю, її основні частини або боєприпаси до неї необхідно негайно повідомити Національну поліцію України за телефонним номером екстреної служби 102 або єдиним телефонним номером 112 та впродовж 24 годин передати їх до органів Національної поліції України в будь-який зручний спосіб для подальшої здачі чи декларування або вказати на їх місцезнаходження для подальшого вилучення.
Вогнепальна зброя і боєприпаси до неї, відомості про які відсутні в реєстрах і базах (банках) даних Міністерства внутрішніх справ України, підлягають декларуванню в органах Національної поліції України. Знайдена вогнепальна зброя і боєприпаси до неї можуть бути задекларовані цивільною особою, яка знайшла вогнепальну зброю і боєприпаси до неї, у разі, якщо така особа виявила бажання залишити знайдені вогнепальну зброю і боєприпаси до неї на період дії воєнного стану.
Відповідно до прикінцевих положень цивільні особи, які мають у володінні вогнепальну зброю і боєприпаси до неї, що підлягають декларуванню, повинні протягом одного місяця з дня введення в дію Закону звернутися до органів Національної поліції України для їх декларування або здачі.
Не підлягає декларуванню нарізна вогнепальна зброя калібру від 12,7 мм та більше і боєприпаси до неї; гладкоствольна вогнепальна зброя калібру більше 23 мм і боєприпаси до неї; кулемети, гранатомети, міномети, вогнемети, переносні зенітно-ракетні комплекси, ствольні артилерійські системи і боєприпаси до них та інша зброя і боєприпаси, що не можуть перебувати у власності цивільних осіб; вогнепальна зброя і боєприпаси до неї, що є засобом або знаряддям вчиненого кримінального правопорушення; вогнепальна зброя із видаленим чи незаконно зміненим маркуванням; вогнепальна зброя і боєприпаси до неї, закріплені за військовослужбовцями ЗСУ, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронними органами; боєприпаси окремо від вогнепальної зброї.
Цивільні особи не пізніше 90 днів після припинення або скасування воєнного стану в Україні зобов’язані здати отриману, а також знайдену та задекларовану ними вогнепальну зброю і невикористані боєприпаси до неї до органів Національної поліції України. Про намір набути зброю у власність необхідно повідомити письмово орган Національної поліції України. У такому разі здана вогнепальна зброя підлягає перевірці на предмет наявності підстав, що унеможливлюють набуття такою цивільною особою права власності на неї.
Підпишіться, щоб отримувати листи.