25 листопада 2024, 16:34
Дата обрана не випадково: саме цього дня 1960 року у Домініканській Республіці жорстоко вбили трьох сестер Мірабаль(Патрію, Мінерву і Марію-Тересу), які боролися проти диктатури. Їхня смерть стала символом боротьби за права жінок та рівність.
За даними ООН, кожна третя жінка у світі зазнає фізичного або сексуального насильства. Цей день супроводжується початком глобальної кампанії «16 днів проти насильства», яка закликає уряди, організації та кожного з нас приєднатися до боротьби за гендерну рівність.
У всьому світі проводяться акції, конференції, освітні програми, а будівлі та пам’ятники часто підсвічуються помаранчевим — символічним кольором кампанії, що означає надію та майбутнє без насильства. Участь у цьому дні — це можливість кожному висловити свою позицію щодо неприпустимості насильства та зробити кроки до створення суспільства, де жінки та дівчата почуватимуться у безпеці.
Відтак на виконання Указу Президента України від 21.09.2020 № 398/2020 «Про невідкладні заходи із запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі, захисту прав осіб, які постраждали від такого насильства» в області затверджений План невідкладних заходів із запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі на 2024 рік.
З метою забезпечення системності в питаннях міжвідомчої взаємодії в області діють ряд формалізованих та неформальних об’єднань та консультативно-дорадчих органів.
Зокрема:
Важливо, що міжвідомча співпраця в області підтримується і на місцевому рівні. Відтак при кожній з 4 РВА та 60 тергромад утворені власні дорадчі органи – Міжвідомчі координаційні ради. Облвійськадміністрацією скеровано роботу територіальних громад щодо наявності уповноважених осіб з питань протидії та запобіганню домашньому насильству
На сьогодні область має розвинену мережу загальних служб (41 центр надання соціальних послуг; 11 центрів соціальних служб) та активний розвиток спеціалізованих служб підтримки постраждалих осіб, до якої входять:
- 5 служб первинного соціально-психологічного консультування;
- 6 денних центрів соціально-психологічної допомоги з кризовими кімнатами.
- 45 мобільних бригад соціально-психологічної допомоги (які безпосередньо надають послуги кризового та екстреного втручання, консультування, соціальної профілактики відповідно до їх потреб.
- ще 4 мобільні бригади соціально-психологічної допомоги від БФ «Посмішка ЮА», які діють за фінансової підтримки Фонду ООН у галузі народонаселення UNFPA (Полтавська ТГ – 2 бригади, Кременчуцька ТГ, Лубенська ТГ)
- 2 притулки для жінок, які постраждали від домашнього насильства та насильства за ознакою статі в Лубенській ТГ та Полтавській громадах.
Нагадуємо, що вся інформацію про сервіси в громадах зібрана в карта допомоги та перенаправлення (електронна версія) http://plsz.gov.ua/info_scr/54_ref_poltava_3%20(1).pdf.
Надавачі соціальних послуг області, які є суб’єктами з питань протидії та підтримки осіб, постраждалих від домашнього насильства нанесені на інтерактивну карту, які доступна за посиланням
https://www.google.com/maps/d/embed?mid=1xUj8WWLq6u7HS6QAdhzkEACGba1UUyQ&hl=uk&ehbc=2E312F а також окрема карта спеціалізованих служб, яка працює в тестову режимі та доопрацьовується https://www.google.com/maps/d/embed?mid=1McBCU57fD6_1DuER7EoC_vQPlUhZhr0&hl=uk&ehbc=2E312F
Натомість в період війни насильство по відношенню до українських жінок набуло додаткових негативних забарвлень та навіть стало черговим видом зброї та утиску від агресора.
Наразі в Україні впроваджується пілотний проект із надання Невідкладних проміжних репарацій постраждалим від сексуального насильства, пов’язаного з агресією рф проти України.
Сексуальне насильство, пов’язане з конфліктом (СНПК) – тяжкий і жорстокий злочин, який має безпосередній вплив як на постраждалу особу, так і на її близьких. СНПК не має строку давності, а особи які стали свідками насильства також вважаються постраждалими.
Крім того, може призводити до серйозних фізичних (безплідність, інвалідність, захворювання), психологічних (стрес, депресія, страх, безсоння), соціальних (осуд суспільства, втрата стосунків) і соціально-економічних (втрата роботи, житла) наслідків.
Нагадуємо, що якщо Ви постраждали або стали свідком СНПК, Ви можете звернутись за допомогою за тими ж каналами звязку, які діють для всіх постраждалих осіб:
Допомогу та перенаправлення Ви також можете отримати за телефонами:
Звертаємо увагу, що м Полтаві діє Центр допомоги врятованим, який надає підтримку постраждалим внаслідок СНПК
Центр працює за адресою м. Полтава вул.Соборності, 58, 2 поверх +38 (097) 944 96 01 +38 (099) 014 74 45
Підпишіться, щоб отримувати листи.