• Перейти до основного вмісту
arrow
Головна
Новини

Відбулась виїзна нарада щодо здійснення заходів зі збереження пам’ятки археології місцевого значення – «Городище і селище літописного «міста» Полкостень»

19 березня 2025, 09:33

  • Департамент культури і туризму
Заповідник

З ініціативи депутатів постійної комісії Полтавської обласної ради з питань освіти, науки та культури 11 березня 2025 року відбулась виїзна нарада щодо здійснення заходів зі збереження пам’ятки археології місцевого значення – «Городище і селище літописного «міста» Полкостень».

У нараді брали участь депутати обласної ради, члени постійної комісії з питань освіти, науки та культури – Олег Діденко (голова комісії), Ольга Усанова, Вікторія Балясна; заступниця керівника апарату, керуюча справами виконавчого апарату обласної ради – Тамара Синявська; головна спеціалістка відділу охорони культурної спадщини Департаменту культури і туризму ПОВА – Тетяна Юхно; начальник відділу культури, туризму та охорони культурної спадщини Пирятинської міськради – Сергій Валоваженко. Центр археології представляли молодший науковий співробітник науково-дослідного відділу охорони пам'яток археології та інформаційного забезпечення – Володимир Філонченко; завідуючий відділом моніторингу охорони культурної спадщини Кожевніков Станіслав та юристконсультка Маруся Сарибекян, керівництво Пирятинської територіальної громади, власники, користувачі земельних ділянок та ряд експертів галузі.
 
Руський град Полкостень вперше згадується у літописних джерелах під 1125 року як місце перемоги переяславського князя Ярополка Володимировича над половцями. Городище відоме з актових матеріалів 1428 р. та документів 1632-1668 років.
Проте, він має набагато глибшу історію: поселення епохи бронзи; скіфського часу, роменської культури, селище та давньоруське городище; рештки розробок селітроварників козацької доби. Перший докладний опис і план городища були укладені В.Г.Ляскоронським у середині 1890-х років. Пізніше пам’ятка обстежувалося І.М. Самойловським (1927 р.), Ф.Б. Копиловим (1946 р.), М П. Кучерою (1979 р.), Ю.Ю. Моргуновим (1980 р.), І.В. Головком (2007 р.). У 2010-2020-х рр. його неодноразово обстежували працівники нашого Центру.
Детальніше про цю памʼятку можна прочитати ознайомившись з її Візитівкою на нашій мапі: (https://map.codpa.org.ua/?visitid=6316) https://map.codpa.org.ua/?visitid=6316 
«Полкостень» вже має статус памʼятки археології місцевого значення з 1984 року. У 1982 році була виготовлена перша облікова документація. Оновлена документація на пам’ятку була складена працівниками нашого Центру в 2014 році,  вона вже містилавизначені межі пам’ятки, були оновлені дані щодо її площі: відповідно до облікової картки вона становить близько 44 га.
Трьома роками пізніше «Городище і селище літописного «міста» Полкостень» було внесено до Державного реєстру нерухомих пам’яток України наказом Міністерства культури України №325 від 18.04.2017 (охоронний номер 4813-Пл).
На сьогодні вказана облікова документація з 2020-го року знаходиться у вільному доступі на віртуальній мапі Центру за посиланням вище. А ще у 2020-му ми підготували для вас коротке відео про памʼятку, яке ви можете переглянути тут: (https://www.codpa.org.ua/video-gorodyshhe-ta-selyshhe-litopysnogo-mista-polkosten/) https://www.codpa.org.ua/video-gorodyshhe-ta-selyshhe-litopysnogo-mista-polkosten/  
 
На сьогоднішній день Центр, підтримуючи ініціативу депутатів обласної ради щодо необхідності збереження цієї визначної памʼятки, вбачає за доцільне проведення кількох заходів, виконання яких може забезпечити її схоронність:
1) виготовлення паспорту, оновленої облікової документації, що міститиме точну інформацію про сучасні межі (встановлення геодезичних координат памʼятки), обʼєкт та предмет охорони даної памʼяткитощо;
2) проведення інвентаризації земельних ділянок на території памʼятки та моніторингу дотримання пам'яткоохоронного законодавства;
3) укладання охоронних договорів;
4) виготовлення науково-проектної документації з визначення меж і режимів використання пам’ятки та її зон охорони, технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж режимоутворюючих об’єктів культурної спадщини.
Хочемо наголосити, що Центром велася і ведеться робота про інформування та популяризацію для місцевих громад щодо наявності на їх території памʼяток археології, а також їх обовʼязків та повноважень, які вони набули після завершення реформи децентралізації та створення територіальних громад.

Зокрема, нами було реалізовано проєкт – інтерактивна мапа «Віртуальні мандрівки пам'ятками археології та історії Полтавщини» (розділ «Мапа» на нашому сайті): map.codpa.org.ua. Тут завжди наявна актуальна інформація про памʼятки археології, можна знайти облікові картки та дізнатись про межі тієї чи іншої пам’ятки.

Поділитись

Теги

культура

Новина за темою

В обласному центрі відкрили виставку творів майстрів полтавського розпису «Квітковий всесвіт»
19/03/2025
У філармонії відбувся концерт гурту «Краяни» з нагоди 50-річчя творчого шляху
19/03/2025
У Полтавському краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського відбудеться відкриття виставки картин Івана Крючка «Сіль моєї землі»
19/03/2025

Останні новини

Більше новин
Субсидія на оренду житла для ВПО стала ще доступнішою Субсидія на оренду житла для ВПО стала ще доступнішою
19/05/2025
Т.в.о. начальника Полтавської ОВА Володимир Когут відвідав один із медичних центрів Сил Оборони
19/05/2025
Нові правила оплати лікарняних: що змінилося з 4 квітня 2025 року
19/05/2025
Як дізнатися оновлений розмір житлової субсидії після перерахунку?
19/05/2025
Полтавська ОВА підписала меморандум про співпрацю з філією Deutsche Welthungerhilfe e.V. в Україні
19/05/2025
На Полтавщині відзначили переможців конкурсу «Олімпіада геніїв України»
19/05/2025
Громадські слухання щодо оцінки впливу на довкілля планованої діяльності суб’єктів господарювання
19/05/2025
Ефективні методи роботи з кривдниками: на Полтавщині провели навчання
19/05/2025
На Полтавщині для представників надавачів соцпослуг тергромад провели навчання з медіації
19/05/2025

Надсилаємо насвіжіший дайджест новин

Підпишіться, щоб отримувати листи.

ПОЛТАВСЬКА ОБЛАСНА ВІЙСЬКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ

Офіційний веб-сайт

Адреса:

36014, Полтава,вулиця Соборності, 45

Телефон

+380 (532) 56-02-90

Електронна пошта

[email protected]

Гаряча лінія

112

ОВА

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше

Технічна підтримка сайту

[email protected]

Розроблено в

За підтримки

Мапа сайту