26 березня 2025, 08:55
Епілепсія – це не «психічна» хвороба і вона відносно рідко призводить до інтелектуальних порушень. Діти з епілептичними нападами мають ходити в дитячий садочок, вчитись в звичайній школі, отримати професію і в майбутньому створити сім’ю.
Батькам слід зробити все можливе, щоб дитину з епілептичними нападами не вважали неповноцінною. Вона повинна знати, в межах свого віку, що їй лише періодично буває погано. Дитину треба розглядати як звичайну маленьку людину, якій потрібна підвищена турбота лише в межах особистого здоров’я. Звідси висновок: не повинно бути надмірної опіки, поверхневої відради та співчуття. Більше душевного тепла і турботи. Дитина має знати, що Ви прийдете їй на допомогу коли це буде необхідно.
З розвитком захворювання дитини на епілепсію, у батьків виникає багато запитань з приводу зміни життя родини. На деякі з них спробуємо відповісти.
Антиепілептичні препарати (АЕП) необхідно приймати постійно:
- самостійно не дозволяється змінювати дозу та частоту прийому ліків;
- інші захворювання (наприклад – вірусна інфекція) не є показанням для відміни АЕП;
- раптова відміна АЕП недопустима.
Виклик швидкої допомоги у випадку, коли:
- судоми тривають більше 5 хвилин;
- напади повторюються;
- дитина травмована;
- не знаєте, що робити.
Долікарська допомога хворому при судомах включає:
- не хвилюватися – йому не боляче;
- берегти дитину від додаткових травматичних ушкоджень, покласти її на низьку м’яку кушетку (підлогу) та не залишати дитину до закінчення нападу;
- не потрібно робити штучне дихання дитині при епілептичному нападі;
- повернути дитину на бік, звільнити шию від тиску комірця;
- нічого не класти в ротову порожнину;
- при необхідності очистити ротову порожнину від блювотних мас та пінистого слизу після закінчення епілептичного нападу.
Як розповісти про свою хворобу близьким та друзям?
Як правило, приховати епілепсію від оточуючих не вдається, особливо якщо напади є частими і супроводжуються судомами. Розповісти про них необхідно хоча б для того, щоб родичі чи друзі могли надати допомогу під час нападу, вберегли хворого від травм. Бажано, щоб хворий, коли вирушає кудись без супроводу, завжди мав при собі якусь карточку з телефоном, за яким можна зателефонувати в разі непередбачуваних ситуацій.
Які особливості харчування хворих на епілепсію?
Спеціальних застережень щодо харчування немає. Бажано уникати гострих, маринованих, консервованих продуктів, вживати якнайбільше фруктів та овочів. Повністю виключаються продукти, що містять цукрозамінник аспартам (йогурт, дієтичні напої), а також вироби (в тому числі, приправи) з глютаматом.
Чи заборонені щеплення при епілепсії?
Ні, загальноприйнятий графік щеплень не є протипоказанням для хворих на епілепсію. Діти з нетяжкими формами епілепсії можуть бути щеплені проти краснухи, кору, правцю, паротиту, дифтерії, поліомієліту, туберкульозу. Проведення щеплень треба обговорити з педіатром і неврологом, оскільки при тяжких епілептичних енцефалопатіях (синдром Веста, Леннокса-Гасто та ін.) існують певні перестороги до щеплень. У кожному окремому випадку слід зважити на всі можливі протипоказання.
Чи впливає на виникнення нападів перегляд телевізора, робота з комп’ютером, відеоігри?
Існує група фотосенситивних епілепсій, при яких часте мерехтіння, спалахи світла можуть провокувати напади у приблизно 1-3% хворих на епілепсію. Якщо напади погано контролюються прийомом ліків, то при перегляді телевізора треба дотримуватись деяких правил:
- сидіти не ближче 2 м від екрану;
- перевагу надавати телевізорам з малим екраном;
- використовувати телеприймачі з високою частотою розверстки (100 Гц);
- рівень очей не повинен бути вищим за рівень екрану;
- переглядати передачі в освітленому приміщенні;
- при частих спалахах світла, частій зміні картинок на екрані прикривати одне око.
Які можуть бути небезпеки вдома у хворих на епілепсію та як їм запобігати?
При складних вогнищевих і генералізованих нападах є ризик травматизації, опіків. Хворим краще приймати душ, ніж ванну, в якій можна захлинутись під час нападу. Двері в ванну та туалетну кімнати ніколи не треба зачиняти, не користуватись електроприладами у ванні. Слід надати перевагу низьким ліжкам з м’яким килимом біля нього, не захаращувати квартиру меблями з гострими кутами.
Як порушення сну можуть впливати на перебіг епілепсії?
Важливість регулярного сну доброї якості і тривалості відома всім. Для хворих на епілепсію це є вдвічі важливішим, адже недоспані ночі можуть провокувати напади. Деякі хворі мають напади тільки уві сні, інші – переважно уві сні. Якщо дитина, підліток або навіть доросла людина спить в окремій кімнаті, бажано використовувати «радіо-няню» – прилад, який дає змогу почути звуки у сусідній кімнаті. Найбільш часті скарги хворих на епілепсію – це надмірна сонливість вдень і безсоння вночі. Денна сонливість може бути пов’язана з дією ліків. Безсонню вночі може сприяти відсутність гігієни сну (душне, шумне приміщення). Не можна спати в кімнаті з працюючим телевізором, з можливістю пробудження через раптовий гучний телефонний дзвінок. Дітям не слід грати в активні рухові або комп’ютерні ігри.
Чи можна використовувати наркоз при операціях, анестезію при лікуванні зубів?
Епілепсія не є протипоказанням до загального наркозу. Однак, треба уникати деяких анестетиків для запобігання виникнення нападів. Тому обов’язково треба про своє захворювання повідомляти анестезіологу або стоматологу. Перед операцією запитайте анестезіолога, коли краще прийняти свої ліки залежно від її тривалості. Перерви в їх прийомі не повинно бути.
Якими видами спорту можна займатись хворому на епілепсію?
Вид спорту, яким може займатись хворий, значною мірою залежить від віку пацієнта і тяжкості хвороби, супутніх захворювань. Помірні фізичні вправи є корисними будь якому пацієнту. Вони покращують не лише його фізичний, але й психічний стан. Протипоказані екстремальні види спорту: підводне плавання, дайвінг, парашутний спорт, альпінізм. Небажані ті види спорту, які пов’язані з падіннями, ризиком травматизації голови – ігри з м’ячем, кінний спорт, велоспорт, стрибки у воду. Плавати можна лише під наглядом інших осіб.
Важливою обставиною є рекомендації, спрямовані на визначення єдиної налаштованості з боку лікаря, пацієнта та батьків хворої дитини стосовно необхідності дотримання основних принципів лікування, включаючи довготривалість прийому АЕП.
Ніна Кудрявцева, лікар-невролог дитячий дитячої консультативної поліклініки
Центру спеціалізованої педіатричної допомоги КП «Полтавська обласна клінічна лікарня ім. М.В.Скліфосовського ПОР»
Підпишіться, щоб отримувати листи.