26 травня 2025, 09:05
Отже, заповідальний відказ – це зобов’язання, яке отримує спадкоємець разом зі спадщиною та яке має виконуватися у межах вартості цієї спадщини, з урахуванням можливих боргів спадкодавця. Такий механізм дає змогу врахувати інтереси осіб, які не мають юридичного права на спадкування, але є важливими для спадкодавця. Наприклад, якщо чоловік хоче забезпечити житлом доньку від попереднього шлюбу, але за законом квартира має перейти його нинішній дружині, він може передбачити у заповіті, що власницею стане дружина, проте вона буде зобов’язана надати доньці право довічного користування цим житлом.
Цікаву судову практику демонструє справа № 523/13662/17, у якій чоловік після смерті дружини, відповідно до заповіту, мав право довічного користування квартирою. Проте племінниця, якій заповідано квартиру, не лише вписала туди свого сина, а й змінила замки та викинула речі чоловіка. Суд став на бік спадкоємиці, оскільки чоловік не надав доказів, що йому реально перешкоджали користуванню майном. Така ситуація підкреслює важливість документального фіксування порушень – наприклад, через звернення до поліції та складання протоколу про самоуправство.
Варто пам’ятати, що заповіт, у тому числі із заповідальним відказом, обов’язково складається письмово та завіряється нотаріально. До моменту смерті заповідача його волевиявлення може бути змінене або скасоване в будь-який час. Якщо ж у заповіті згадано майно, яке на момент відкриття спадщини вже не належить померлому, то ця частина заповіту втрачає чинність.
Таким чином, заповідальний відказ є ефективним інструментом для точного втілення останньої волі спадкодавця – він дозволяє впливати на долю майна після смерті та забезпечити інтереси важливих для нього осіб, навіть якщо ті не є законними спадкоємцями.
Підпишіться, щоб отримувати листи.