• Перейти до основного вмісту
arrow
Головна
Новини

Що таке заповідальний відказ і нащо він потрібен?

26 травня 2025, 09:05

  • Юридичний департамент
Заповіт

Заповідальний відказ – це окреме волевиявлення у заповіті, за яким заповідач покладає на спадкоємця обов’язок здійснити певну дію на користь третьої особи – відказоодержувача. Найчастіше таким розпорядженням є передача права користування конкретним майном, наприклад, житлом, транспортом чи іншим об’єктом, або зобов’язання утримувати певну особу. Водночас важливо усвідомлювати, що відказоодержувач не набуває права власності на це майно – він лише отримує право користування, яке не може бути відчужене, передане чи успадковане. Таке право зберігається навіть тоді, коли змінюється власник майна. Водночас, якщо особа, на чию користь зроблений відказ, помирає до відкриття спадщини, заповідальний відказ втрачає юридичну силу.

Отже, заповідальний відказ – це зобов’язання, яке отримує спадкоємець разом зі спадщиною та яке має виконуватися у межах вартості цієї спадщини, з урахуванням можливих боргів спадкодавця. Такий механізм дає змогу врахувати інтереси осіб, які не мають юридичного права на спадкування, але є важливими для спадкодавця. Наприклад, якщо чоловік хоче забезпечити житлом доньку від попереднього шлюбу, але за законом квартира має перейти його нинішній дружині, він може передбачити у заповіті, що власницею стане дружина, проте вона буде зобов’язана надати доньці право довічного користування цим житлом.

Цікаву судову практику демонструє справа № 523/13662/17, у якій чоловік після смерті дружини, відповідно до заповіту, мав право довічного користування квартирою. Проте племінниця, якій заповідано квартиру, не лише вписала туди свого сина, а й змінила замки та викинула речі чоловіка. Суд став на бік спадкоємиці, оскільки чоловік не надав доказів, що йому реально перешкоджали користуванню майном. Така ситуація підкреслює важливість документального фіксування порушень – наприклад, через звернення до поліції та складання протоколу про самоуправство.

Варто пам’ятати, що заповіт, у тому числі із заповідальним відказом, обов’язково складається письмово та завіряється нотаріально. До моменту смерті заповідача його волевиявлення може бути змінене або скасоване в будь-який час. Якщо ж у заповіті згадано майно, яке на момент відкриття спадщини вже не належить померлому, то ця частина заповіту втрачає чинність.

Таким чином, заповідальний відказ є ефективним інструментом для точного втілення останньої волі спадкодавця – він дозволяє впливати на долю майна після смерті та забезпечити інтереси важливих для нього осіб, навіть якщо ті не є законними спадкоємцями.

 

Поділитись

Теги

право

Новина за темою

Спрощення процедури розміщення об'єктів і споруд електронних комунікацій на земельних ділянках державної та комунальної власності
26/05/2025
Уряд спростив врахування закордонного трудового стажу для призначення пенсії в Україні
26/05/2025
Безбар’єрність як елемент реалізації прав людини: аналіз законодавства та судової практики
26/05/2025

Останні новини

Більше новин
Команда ДЮСШ «Гребінка» здобула «бронзу» чемпіонату України з футзалу Команда ДЮСШ «Гребінка» здобула «бронзу» чемпіонату України з футзалу
28/05/2025
Антон Чубенко: «Кожна дитина має зростати в безпечній та турботливій сім’ї»
28/05/2025
«Робота без бар’єрів»: із початку року на Полтавщині працевлаштовано 219 людей з інвалідністю
28/05/2025
Український ветеранський фонд запустив онлайн-платформу для працевлаштування ветеранів і ветеранок
28/05/2025
31 травня в Кременчуці проведуть забіг
28/05/2025
Дві філії ГО «Члени сімей загиблих Полтавщини» отримали державну реєстрацію
28/05/2025
Спрощення процедури розміщення об'єктів і споруд електронних комунікацій на земельних ділянках державної та комунальної власності
28/05/2025
День кар’єри-2025 провели в ПДАУ
28/05/2025
На Полтавщині спрямували 1 млн грн на медичну підтримку постраждалих від катастрофи на ЧАЕС
28/05/2025

Надсилаємо насвіжіший дайджест новин

Підпишіться, щоб отримувати листи.

ПОЛТАВСЬКА ОБЛАСНА ВІЙСЬКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ

Офіційний веб-сайт

Адреса:

36014, Полтава,вулиця Соборності, 45

Телефон

+380 (532) 56-02-90

Електронна пошта

[email protected]

Гаряча лінія

112

ОВА

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше

Технічна підтримка сайту

[email protected]

Розроблено в

За підтримки

Мапа сайту